Dlaczego pies boi się burzy?

Czy Twój pies boi boi się burzy? Skąd bierze się ten strach u psa? Co takiego dzieje się podczas burzy, że nasze psy panikują?

Kiedy nasz pies boi się burzy to okres od wiosny do jesieni bywa dość trudny. Są to pory roku, w których występowanie burz może być częste i mieć gwałtowny przebieg. Chyba wszyscy wiemy, że pies może bać się głośnych dźwięków. Jednakże, burza to nie tylko grzmoty, ale i dźwięk nawałnicy/deszczu i wiatru. To wszystko sprawia, że pies może być przerażony. Gdy przerażony jest w dodatku właściciel psa, to strach ten na pewno udzieli się czworonogowi i kłopoty gotowe.

Co ciekawe, wg badań psy słabo słyszące lub nie słyszące wcale bardziej boją się burzy od tych dobrze słyszących.

pies boi się burzy

Czy pies obawia się tylko dźwięków?

Temat zaciekawił mnie po przeczytaniu książki „Pies, który kochał zbyt mocno” Nicholasa Dodmana z 1996r. Autor (psi psychiatra, wykładowca w Uniwersytecie Medycyny Weterynaryjnej, Tufta, USA) wiąże panikę, w którą wpada pies podczas burzy z elektrostatyką i mikro wyładowaniami elektrycznymi powstającymi w sierści psa. Mówiąc kolokwialnie, psia sierść zbiera ładunki, a pies jest rażony prądem. Do tego dochodzą bodźce dźwiękowe oraz wzrokowe, co może powodować panikę u zwierzęcia. Psiak nie wie, co się z nim dzieje. Nagle z każdej strony dobiegają go mocne rozbłyski światła i bardzo głośne grzmoty. Dla psa zmysł słuchu jest jednym z bardzo ważnych, a zakres jego słyszalności jest znacznie większy niż u człowieka. Zatem nasz pies słyszy bardziej. Do tego zupełnie niezrozumiałe dla naszego pupila wyładowania elektrostatyczne w jego sierści.

Co zrobić, gdy nasz pies boi się burzy?

Przede wszystkim, należy zachować spokój i nie rozczulać się nad psem. W żaden sposób nie litować się nad nim. Najlepiej ignorować zachowanie psa zupełnie.

Część psów uspokaja się po włączeniu dźwięków zagłuszających odgłosy burzy. Można włączyć radio czy telewizor, ale nie przesadzać z głośnością.

Można stworzyć psu bezpieczne miejsce, najlepiej lekko wygłuszone, gdzie pies pójdzie spać, a dźwięki będą wytłumione.

Innym sposobem jest odwrócenie uwagi psa, za pomocą smakołyków. Można dać psu np. suszone ścięgna do obgryzania, powinny go zająć aż burza przejdzie.

Można do tematu podejść też z innej strony. Zainicjować zabawę z psem i odwrócić zupełnie jego uwagę od burzy. W dłuższej perspektywie nasze działanie ma doprowadzić do tego, że pies będzie kojarzył burzę z zabawą z właścicielem, więc z czymś bardzo przyjemnym. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, pies może nawet cieszyć się, że idzie burza.

Nie wiem na ile jest to skuteczne, ale zgodnie z teorią w/w dr Dodmana odizolowanie psa od elektrostatyczności powinno pomóc. Pewna firma opatentowała nawet ubrania dla psów, które mają chronić właśnie przed takim zagrożeniem. Są to ubrania z podszyciem z folii, która izoluje psa. Więcej info tutaj: http://www.stormdefender.com/

Jeśli nic nie pomaga, powinno udać się do specjalisty, który spróbuje wyprowadzić psa lub pomóc w inny sposób.

Tagi: , , , ,