Każdy, kto marzy o psie tej rasy musi zdawać sobie sprawę z tego, że JRT to temperamentne łobuzy, które uwielbiają bawić się, psocić i brykać. Jeśli zapewnimy im odpowiednią aktywność, w domu nie będą uciążliwymi psami, chętnie wtulą się w człowieka i prześpią nawet kilka deszczowych dni.

Są to psy, które niesamowicie bardzo przywiązują się do człowieka, którego kochają caluteńkim sobą! Najchętniej nie odstępują go na krok. Mimo to, nie polecamy JRT domatorom. Najlepiej, by pies trafił do aktywnej osoby, chętnie spędzającej czas na świeżym powietrzu, która ma już doświadczenie z psami. Nie polecamy osobie, która nigdy nie wychowywała psa, bo może z tym mieć naprawdę dużo problemów.

Najważniejsze są: aktywność i konsekwencja. Trochę jak z dziećmi: jak się nie wyszaleje – rozniesie nam dom, jak popuścimy – wejdzie na głowę. 1 spacer powyżej 1h raz na dwa-trzy dni w okresie wiosna-jesień to ABSOLUTNE MINIMUM!

Jack Russell Terrier nie nadają się dla każdego. Wymagają odpowiedzialnego i umiejętnego szkolenia. Pierwszy rok życia psa bywa trudny, kiedy to psie-dziecko szaleje, ma zdecydowanie zbyt dużo energii, wciąż chce coś robić, poznawać świat, jest ciekawy przez co może wpakować się w tarapaty. Zupełnie tak samo, jak dzieci. Ważne, by na tym etapie zapewnić psu odpowiednią stymulację, wiele ciekawych zajęć, różne wyzwania, a bez wątpienia wychowamy najwspanialszego psa na świecie.