JRT

Do kogo najlepiej pasuje JRT?

JRT to skrót od pełnej nazwy rasy Jack Russell Terrier. Przyjął się dość dawno i wśród wielbicieli tych psiaków jest bardzo popularny, a samych wielbicieli tych psów z pewnością nie brakuje. Do kogo najlepiej pasuje JRT?

Każdy, kto marzy o psie tej rasy musi zdawać sobie sprawę z tego, że JRT to temperamentne łobuzy, które uwielbiają bawić się, psocić i brykać. Jeśli zapewnimy im odpowiednią aktywność, w domu nie będą uciążliwymi psami, chętnie wtulą się w człowieka i prześpią nawet kilka deszczowych dni.

Jakie są JRT?

Jack Russell Terriery to psy, które niesamowicie bardzo przywiązują się do człowieka, którego kochają caluteńkim sobą! Najchętniej nie odstępują go na krok. Mimo to, nie polecamy JRT domatorom. Najlepiej, by pies trafił do aktywnej osoby, chętnie spędzającej czas na świeżym powietrzu, która ma już doświadczenie z psami. Nie polecamy osobie, która nigdy nie wychowywała psa, bo może z tym mieć naprawdę dużo problemów. Trzeba wiedzieć, że Jacki to psy bardzo mądre i sprytne, chętnie wykorzystujące każdą okazję. Osoby nie doświadczone mogą mieć problem z odczytaniem ich „mowy”, konsekwencją i stanowczością. Bardzo łatwo jest rozpieścić takiego psa, a one dobrze o tym wiedzą 😉

Co jest najważniejsze w wychowaniu Jack Russell Terrierów?

Najważniejsze są: aktywność i konsekwencja. Trochę jak z dziećmi: jak się nie wyszaleje – rozniesie nam dom, jak popuścimy – wejdzie na głowę. 1 spacer powyżej 1h raz na dwa-trzy dni w okresie wiosna-jesień to ABSOLUTNE MINIMUM!

Jack Russell Terrier nie nadają się dla każdego. Wymagają odpowiedzialnego i umiejętnego szkolenia. Pierwszy rok życia psa bywa trudny, kiedy to psie-dziecko szaleje, ma zdecydowanie zbyt dużo energii, wciąż chce coś robić, poznawać świat, jest ciekawy przez co może wpakować się w tarapaty. Zupełnie tak samo, jak dzieci. Ważne, by na tym etapie zapewnić psu odpowiednią stymulację, wiele ciekawych zajęć, różne wyzwania, a bez wątpienia wychowamy najwspanialszego psa na świecie.

Terrier – znaczy myśliwy

Najważniejsze, by nie zapominać o najistotniejszym. Dlaczego w ogóle powstała ta rasa? Wyhodowane ją do tego, by były psami łownymi. Są idealne w pogoni za drobną zwierzyną, doskonale potrafią dopaść i zagryźć. Żadna mysz czy szczur nie ma szans w starciu z Jackiem. Jednak co najważniejsze – psy tej rasy mają ogromny instynkt myśliwych i nie przepuszczą okazji do polowania. Powinniśmy mieć tego świadomość i tak dobierać aktywności dla psa, aby zaspokajały jego potrzeby. Nie mogą to jednak być spacery, kiedy pies biega bez smyczy. Na łąkach, polach czy w lasach zwierząt do upolowania jest jeszcze więcej, a zatem więcej tropów.

Tego nigdy nie rób!

Choćby bardzo kochały człowieka i były przywiązane, kiedy np. podczas spaceru po łące poczują trop zwierzyny, niemal natychmiast rzucą się w pościg. Zatrzymanie psa w trakcie polowania, dogonienie, czy przywołanie może wówczas graniczyć z cudem. Nie powinniśmy puszczać psa luzem. Doskonale sprawdzą się na spacerach długie smycze czy linki, dające psom swobodę. Jeśli jednak zdecydujemy się na spuszczenie psa ze smyczy, w pewnym momencie może nam czmychnąć w pościgu za zwierzyną, a nam pozostaną długie godziny poszukiwania przyjaciela. Jeśli zależy nam na swobodnym bieganiu psa – wybierzmy się do psiego parku, gdzie teren jest ogrodzony i szaleństwo naszego psiaka będzie bezpieczne.

Tagi: , , ,