Jakie są prawidłowe uszy Jack Russell terriera?

przez | 3 lutego, 2019

Jakie są prawidłowe uszy Jack Russell terriera?

Pierwszy z serii wpisów o prawidłowej, wzorcowej budowie Jack Russell terriera.

Zacząć należy od tego, że nie ma psa idealnego, każdy JRT posiada jakieś wady. Istotą jest to, aby miał ich jak najmniej. Dobry hodowca zdaje sobie sprawę jakie jego psy mają wady i dąży do ich poprawy w kolejnych pokoleniach oraz aby inne nowe wady nie wystąpiły. Bardzo pomocne są wystawy organizowane przez ZKwP (członka FCI) gdzie sędziowie (w tym sędziowie międzynarodowi) oceniają budowę psów i wskazują ich wady i zalety. Nie jest to “bieganie po ringu za kotylionem” jak można nie raz usłyszeć od osób postronnych.

Wzorzec FCI nr 345/5.12.2012/F/D/GB  opisuje uszy JRT w bardzo uproszczony sposób i sprowadza się do jednego zdania: “Uszy bardzo ruchliwe, jędrne, guzikowate lub opadające. ” Dla osoby nie obeznanej w anatomii zwierząt, zapis taki nic nie mówi.

Rozszerzenie wzorca AUSTRALIAN NATIONAL KENNEL COUNCIL (członka FCI) w sposób dokładny opisuje między innymi rodzaje uszu JRT, te prawidłowe oraz te niepożądane.

Uszy Jack Russell terriera

Uszy Jack Russell terriera

Uszy JRT powinny być:

o dobrej strukturze, skóra ma być miękka i delikatna w dotyku, a nie szorstka i gruba. Uszy guzikowate oraz uszy opadające u nasady są tak samo prawidłowe, choć uszy opadające u nasady nie powinny być zbyt duże i/lub zbyt nisko osadzone. Uszy opadające z boku (typu ogar) to ucho cięższe i większe, niżej osadzone, bardziej na boki niż do przodu – opadające. Uszy pół-zagięte to uszy złamane, nie opadające do końca, u szczeniaków mogą występować w okresie wymiany zębów, po tym okresie powinny opaść. Uszy stojące są dużą wadą.

 

Uszy guzikowate – Igła

 

Jack Russell terrier

Uszy opadające u nasady – Boni (kilku tygodniowa)

 

Uszy opadające u nasady – Boni (kilku miesięczna)

 

Uszy opadające u nasady – Klusek