Jakiego koloru są Jack Russell terriery?

przez | 8 lutego, 2019

Jakiego koloru są Jack Russell terriery?

Wzorzec FCI mówi: “umaszczenie białe MUSI dominować, ze znaczeniami czarno podpalanymi, czarnymi lub rudymi. Te mogą być od jasnopłowych, po bardziej intensywne, kasztanowe”.

Oznacza to, że każdy pies którego umaszczenie w minimum 51% nie jest wizualnie białe, jest niezgodny ze wzorcem JRT. Kolor biały powinien być pierwszym kolorem, który widzimy spoglądając na psa. Ma dominować. Tri-color jest prawidłowy, a kolor brązowy, może posiadać różne odcienie, od bladych do koloru mahoniowego.

Umaszczenie JRT

Umaszczenie JRT

Na co należy zwrócić uwagę?

Nie wchodząc za głęboko w genetykę, barwnik eumelanina (ciemny) powinien wybarwiać prawidłowo między innymi: nos psa (węch), obwódki oczu (wzrok). Pies powinien również posiadać ciemne znaczenia na: uszach (słuch), głowie (mózg), tułowiu  i/lub nasadzie ogona (narządy wewnętrzne). Nie prawidłowe wybarwienie może świadczyć o upośledzeniu danego narządu. Np. brak czarnej obwódki wokół oczu świadczy o złej dystrybucji melaniny na etapie embrionalnym i może zwiastować problemy ze wzrokiem psa, organ mógł rozwinąć się nieprawidłowo. Często ludzie uważają, że np. nos psa, który nie jest całkowicie czarny, tylko ma białe (lub raczej niewybarwione) miejsca jest słodki i niepowtarzalny. Niestety, nie oznacza to nic dobrego, może to świadczyć o poważnych problemach. Takie psy często oddawane są przez hodowców FCI za symboliczną kwotę, lub przy dużej wadzie po prostu za darmo do adopcji. ‘Stowarzyszenia’ podnoszą ceny takich psów przekonując, że np. biały nos to coś co dodaje psu uroku i wyjątkowości.

Bonnie Made by love:

Wzorcowe umaszczenie JRT

Umaszczenie JRT – tricolor

1 – całkowicie wybarwiony nos

2 – całkowicie wybarwione obwódki oczu

3 – pigment na uszach i głowie

4 – Kolor biały dominuje

5 – pigment u nasady ogona

Umaszczenie tricolor.