jakiego koloru są jack russell

Jakiego koloru są Jack Russell terriery?

Wiele osób zastanawia się, jakiego koloru są Jack Russell Terriery? We wzorcu FCI jasno określono, że: „umaszczenie białe MUSI dominować, ze znaczeniami czarno podpalanymi, czarnymi lub rudymi. Te mogą być od jasnopłowych, po bardziej intensywne, kasztanowe”.

Jakiego koloru są Jack Russell?

Interpretując wzorzec można stwierdzić, że każdy pies, którego umaszczenie w minimum 51% nie jest wizualnie białe, jest niezgodny ze wzorcem JRT. Wynika to z faktu, że kolor biały powinien być pierwszym kolorem, który widzimy spoglądając na psa. Ma dominować. Tricolor jest prawidłowy, a kolor brązowy, może posiadać różne odcienie, od bladych do koloru mahoniowego.

Umaszczenie JRT
Umaszczenie JRT

Na co należy zwrócić uwagę?

W naszej hodowli dążymy do tego, aby barwnik eumelanina (ciemny) wybarwiał prawidłowo między innymi nos psa i obwódki oczu. Jednocześnie, dążymy aby pies posiadał ciemne znaczenia na: uszach (słuch), głowie, tułowiu  i/lub nasadzie ogona. Nieprawidłowe wybarwienie podejrzewane jest o upośledzeniu danego narządu, zależności takie występują u innych ssaków oraz innych ras psów. W przypadku JRT badania są niejednoznaczne i wciąż trwają. Brak czarnej obwódki wokół oczu, oraz niewybarwione ucho wewnętrzne (w badaniach zaobserwowano korelacje z białym umaszczeniem uszu) może świadczyć o złej dystrybucji melaniny na etapie embrionalnym.

Niewłaściwe umaszczenie Jack Russell’a

Często ludzie uważają, że np. nos psa, który nie jest całkowicie czarny, tylko ma białe (lub raczej niewybarwione) miejsca jest słodki i niepowtarzalny. Jednakże, nie oznacza to nic dobrego. Oznacza bowiem, że pies może mieć problemy z węchem.  Mowa o psach dorosłych. Szczeniaki rodzą się z różowymi noskami które długo się wybarwiają do osiągnięcia czarnego koloru.

W wielu sytuacjach w/w miejsca wybarwiają się do ok szóstego miesiąca życia psa, a czasami i później.

Bonnie Made by love:

Wzorcowe umaszczenie JRT
Umaszczenie JRT – tricolor

1 – całkowicie wybarwiony nos

2 – całkowicie wybarwione obwódki oczu

3 – pigment na uszach i głowie

4 – Kolor biały dominuje

5 – pigment u nasady ogona

Umaszczenie tricolor.

 

Po więcej informacji zapraszamy do artykułu, który bardzo szeroko omawia temat genetyki i biologii psów. Umaszczenie Jack Russell Terrier, a zdrowie psa

Tagi: , , , , , ,