Kostniakomięsaki u Jack Russell Terriera

Kostniakomięsaki u Jack Russell Terriera

Kostniakomięsaki u Jack Russell Terriera – czy zdarzają się często? Wiele osób zastanawia się, czy Jack Russell Terriery są zdrową rasą. Jak często zapadają na groźne choroby?

Kostniakomięsaki u Jack Russell Terriera mogą pojawić się niespodziewanie. Przed zakupem psa powinniśmy się dowiedzieć, czy nasze psiaki mogą zachorować na ciężkie choroby. Czy jesteśmy w stanie przynajmniej część z nich wykluczyć? Jeśli zaś należą do psów często chorujących, to z jakimi chorobami przyjdzie nam się zmierzyć?

Choroby psów

Według najnowszych badań naukowych, w których szukano zależności w zapadaniu przez psy na choroby związane z rakiem kości określono kluczowe elementy. Są nimi: wielkość psa, długość łap, oraz kształt jego głowy. Czynniki te mają duże powiązanie z chorobami nowotworowymi. Według tego badania najbardziej narażone są rasy duże, takie jak: Rottweiler, Dog Niemiecki i Rhodesian Ridgeback. Psy tych ras częściej zmagają się z kostniakomięsakiem.

W innych badaniach wskazuje się jako zagrożone rasy: Golden Retriever, Labrador, Bernardyn, Dog Niemiecki, Seter Irlandzki, Pointer, Doberman, Bokser, Sznaucer Olbrzymi, Cane Corso, Leonberger, Owczarek Niemiecki, Chart Rosyjski, Greyhound, Owczarek Kaukaski i Owczarek Szkockie Collie.

Czym są kostniakomięsaki?

Są to najpowszechniejsze (u psów) złośliwe nowotwory kości (85-98% wszystkich nowotworów kości u psów). W USA co roku diagnozuje się ok 10 000 przypadków. Wg rejestru chorób zwierząt w Szwajcarii, te nowotwory stanowiły 1,24% spośród wszystkich nowotworów, jakie zdiagnozowano u psów w tym kraju.

Jednocześnie, są to niestety nowotwory najbardziej złośliwe. Często dają przeżuty, a rokowania co do leczenia nie są dobre. Podejrzewano różne przyczyny ich powstawania, ale nie ustalono nic konkretnego. Według niektórych specjalistów, ryzyko może być większe u psów, które miały zabiegi chirurgiczne z wszczepieniem metalowych implantów. Nie zostało to jednak jasno potwierdzone.

Co wpływa na rozwój kostniakomięsaka?

Podejrzewa się również, że za wzrost nowotworu po części odpowiadają geny. Naukowcy wskazują na mutacje w genach PTEN, Rb1, c-MET, erb-B2, MYC, c-KIT oraz TP53. Dodatkowo, w badaniach nie ustalono związku płci z większym lub mniejszym ryzykiem wystąpienia kostniakomięsaka. Było to 56/44 % w kierunku suk, więc wartość marginalna. W jednym z badań ustalono, że w grupie psów z kostniakomięsakiem, więcej niż połowę chorych psów stanowiły psy kastrowane. Zatem ryzyko zapadnięcia na tą chorobę jest praktycznie takie samo dla psów kastrowanych, jak i niekastrowanych.

Kostniakomięsaki diagnozuje się średnio w okolicach 9 roku życia psa. Jak już pisałem, rokowania są złe lub bardzo złe, głównie ze względu na bardzo duże ryzyko przerzutów.

Wnioski z badania naukowego

Porównanie objęło blisko 1800 badań psów ze stwierdzonym kostniakomięsakiem oraz grupą porównawczą blisko miliona psów. Badanie ukazało, że 27 ras psów, głównie ras dużych jest bardziej zagrożonych tym nowotworem. Zaś 30 ras w tym nasz Jack Russell Terrier, oraz m.in. Border Terrier, Bichon Frise, French Bulldog i Cavalier King Charles Spaniel mają dużo mniejsze ryzyko wystąpienia kostniakomięsaka. Badanie potwierdziło przypuszczenia, że psy ras dużych z dłuższymi kośćmi oraz z dłuższą i większą czaszką są bardziej narażone niż grupa kontrolna.

Nie oznacza to jednak, że takie nowotwory nie mogą zdarzyć się również u psów rasy małej. Jednak ryzyko jest znacznie mniejsze. Po raz kolejny potwierdza się, że JRT to zdrowe psy 😉

 

Bibliografia:

  • Dog’s body size and shape could indicate a greater bone tumor risk, University of Bristol 10.03.2021
  • Kostniakomięsak u psów, Dr hab. Rafał Sapierzyński z Katedry Patologii i Diagnostyki Weterynaryjnej Wydziału Medycyny Weterynaryjnej w Warszawie
Tagi: , , , , , , ,