LTV

LTV – Lumbosacral transitional vertebra

Co to jest to LTV ?

LTV – jest powszechną, wrodzoną, nieprawidłową budową kręgów w odcinku lędźwiowo-krzyżowym.  Problem jest mało rozpoznany.

Główne badania, które były prowadzone albo dopiero trwają, albo są bardzo świeże -patrz bibliografia (2012-2020 rok). Nieprawidłowa budowa kręgów jest dziedziczna. Nieprawidłowość może być symetryczna, bądź nie symetryczna, czyli jedna ze stron różni się od drugiej. LTV predysponuje do przedwczesnego zwyrodnienia połączenia lędźwiowo-krzyżowego, jest częstą przyczyną inwalidztwa – zespołu ogona końskiego (bóle i zaburzenia czucia w okolicy ud i krocza, niesymetryczny niedowład kończyn, trudności w oddawaniu moczu i stolca lub jego nie trzymanie). W skrajnych przypadkach pies może mieć zamiast prawidłowych 7 kręgów lędźwiowych 6 lub 8. Podejrzewa się związek LTV z jednoczesnym wystąpieniem jednostronnej dysplazji stawu biodrowego.

Niniejszy artykuł nie przedstawia schorzenia w sposób stricte naukowy. Jest opisem na przykładach i własnej, zdobytej wiedzy. Aby zrozumieć, czym jest LTV najlepiej spojrzeć na zdjęcia RTG, które sporo wyjaśniają.

LTV
Za: https://www.koirangeenit.fi [30.01.2021] LTV3
LTV
Za: https://kennelepicdreams.blogspot.com/ [30.01.2021]

W jaki sposób diagnozuje się LTV?

Na dzień dzisiejszy (tj. styczeń 2021), sposób dziedziczenia nie jest dokładnie poznany. Wiadomo jednak, że dziedziczenie jest wielogenowe. Jedynym sposobem wykluczenia lub potwierdzenia nieprawidłowej budowy jest wykonanie zdjęcia/zdjęć RTG i wysłanie do specjalisty w celu wykonania opisu (są inne metody, ale raczej nie używa się ich na co dzień w diagnozowaniu psów np. rezonans magnetyczny). Żadne wymacanie psa nic nie da, również ocena grzbietu psa jest w tym przypadku bezcelowa.

„Mój pies biega jak szalony, skacze na dwa metry na pewno nie ma LTV!” Błąd! Okazuje się, że ten pies również może mieć wysokie LTV, być może budowa kręgów akurat nie uciska na nerwy i pies nie ujawni po swoim zachowaniu, że ma nieprawidłową budowę kręgosłupa, ale za pewne przekaże ją dalej i w kolejnym pokoleniu mogą już wystąpić pełne dolegliwości.

 

Czy LTV jest groźne, po co to badać?

LTV to nieprawidłowa, wrodzona wada, czyli od szczeniaka pies ma nieprawidłową budowę i jego rozwój nie będzie prawidłowy, nie można tego wyleczyć. Oznacza to, że pies taki będzie w 'najlepszym’ przypadku odczuwał dyskomfort, przy większych nieprawidłowościach będzie czuł ból, a w kolejnych może dojść do paraliżu tylnych kończyn psa.

Kto po raz pierwszy zdiagnozował i opisał to schorzenie?

Pionierami są Finowie. Trwają liczne badania i jest tworzona baza danych (uniwersytet w Helsinkach zbiera zdjęcia RTG z występującym LTV wraz pochodzeniem psa, rasą itd. głównie skupiają się na owczarkach niemieckich, chcą określić jak powszechne jest to zjawisko).

Fiński Związek Kynologiczny zaleca, aby psy z jakąkolwiek zmianą LTV nie były używane do hodowli, ale nie ma takiego zakazu (być może kiedyś będzie). Psy z groźnymi objawami wg w/w związku nie powinny być hodowane. Natomiast psy potwierdzonym LTV, ale z brakiem groźnych objawów powinny być kojarzone z psami wolnymi od od tej choroby. Szczeniaki powinny być prześwietlone w celu potwierdzenia ich budowy (wadę widać w obrazie RTG od początku życia psa). Kojarzenie psów LTV1-LTV1 również wydaję się poprawne i to również znalazło się w rekomendacji Fińskiego Związku Hodowców psów jako ewentualnie dopuszczalne.

Finowie mają swój podział stopni tego schorzenia (który często jest odmienny z opisami, które można spotkać w innych krajach):

Skala ocen: LTV0 do LTV4  gdzie LTV0 – bez nieprawidłowych zmian. Mniej więcej 38% LTV jest typu II i jest to najczęstsza odmiana.

 

Jak wiedza o LTV wygląda w naszym kraju?

Krótko mówiąc – jest bardzo zła. Zaś największym wyznacznikiem jest brak wiedzy weterynarzy odnośnie tego, czym jest ta nieprawidłowa budowa kręgów w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. W ostatnim czasie musieliśmy tłumaczyć trzem weterynarzom, jakie badanie chcemy wykonać i w jakim celu oraz czym właściwie jest to schorzenie.

 

Jaki ma związek LTV z rasą JRT ?

Od czasu do czasu słyszy się o pojedynczych przypadkach LTV w naszej rasie. Ostatnio było kilka potwierdzonych przypadków w Czechach. Wydaje się, że problem jest mało istotny, ale kiedyś tak samo mówiono w innych rasach 'problem nas nie dotyczy’. Wg badania, które przeprowadzono w Berlinie w 2020 roku – oceniano zdjęcia RTG psów, a dokładnie 1300 psów. 9,2% z nich miało LTV. Okazało się, że najwięcej psów z cierpiących z tego powodu było rasy Mops (63,6% mopsów). Niestety. Już na drugim miejscu były psy rasy Jack Russel Terrier (27,6% JRT miało LTV). Przebadano 29 JRT, z czego 8 miało LTV. Typu I 2jrt, Typu II 1jrt oraz typu III 5jrt.

Trzeba pamiętać, że pies po wykonanym zdjęciu RTG jest tym samym psem. Kręgi ma te same, jedyne co – to jesteśmy bogatsi o wiedzę na temat jego budowy. Nawet jeśli okaże się, że nasz pies ma LTV to tylko od nas zależy co zrobimy dalej. Z tego powodu powinniśmy dobierać odpowiednie krycia (partner LTV0) nie musimy rezygnować z kontynuacji linii hodowlanej.

 

Co mówią inne opracowania badań naukowych?

Whippety – LTV0 : 67 szt , LTV1: 84  szt. , LTV2: 11  szt. , LTV3: 9  szt. , LTV4: 11  szt.

Owczarki niemieckie: LTV0 : 136 szt  LTV1-4:  92szt  (40%)

Występowanie ogólne u psów w zależności od rasy: 2,3% do 29,0% [za: Radiographic Screening for Hereditary Skeletal Disorders in Dogs Anu Lappalainen Helsinki 2013]

Na 1878 psów 188 (10%) miało LTV, w zależności od rasy było to od 1.9 to 25.9%. Głównie owczarki niemieckie i czeskie, oraz alaskan malamute. [za Prevalence of lumbosacral transitional vertebrae in dogs in the Czech Republic 2014 Iva Fialová, Michaela Paninárová, Alois Nečas, Ladislav Stehlík, Pavel Proks]

 

/Nie jestem weterynarzem, ale interesuję się anatomią zwierząt. Jeśli widzisz jakiś błąd, lub chcesz się podzielić nowymi informacjami – zapraszam do komentowania pod artykułem. Zawsze jestem gotowy edytować wpis po zasięgnięciu nowych faktów.

 

Bibliografia:

Tagi: , , , , , , ,