pies zimą

Pies zimą. Jak chronić psa przed mrozami?

Zastanawiasz się, czy Twój pies zimą czuje się dobrze? Czy powinieneś chronić swojego pupila przed mrozami? Wciąż pojawia się wiele pytań o ubranka dla psa, kosmetyki i inne. Dlatego właśnie powstał dzisiejszy wpis.

Temperatura, a samopoczucie zwierząt

Każdy z nas inaczej znosi niższe temperatury. Choć psy również są istotami stałocieplnymi, tak jak ludzie, to jednak natura zadbała o nie w nieco inny sposób. Mianowicie, dała im sierść. Jest to cudowna ochrona dla zwierzęcia, która zabezpiecza przed wszelkimi czynnikami atmosferycznymi. Niestety, dotyczy to wyłącznie psów, które nie są regularnie strzyżone. Takie psy zimą bardzo cierpią, gdyż nie mają właściwego zabezpieczenia przed chłodem. To ten typ zwierzęcia, który będzie wymagał znacznie większej uwagi i opieki ze strony przewodnika. W okresie zimowym powinniśmy również zwrócić szczególną uwagę na psy pozbawione sierści oraz o sierści gładkiej. Pozostała część psów zwykłe obniżenie temperatury powinna znieść bez większych problemów.

Jak ochronić psa przed zimnem? Ubranka dla psów

Kurtki i sweterki dla naszych podopiecznych to doskonałe rozwiązanie w okresie od późnej jesieni po wczesną wiosnę. Pamiętajmy jednak, że zalecane w tym okresie są wyłącznie dla zwierząt regularnie strzyżonych i pozbawionych sierści. Dodatkowo, psy gładkie możemy zabezpieczyć przed chłodem wtedy, gdy temperatura spada poniżej zera. Kurtki dla psów polecamy w każdym wypadku jedynie wtedy, gdy planowany jest długi spacer, kiedy występują bardzo silne mrozy, bądź kiedy wieje silny, mroźny wiatr i/lub pada deszcz czy śnieg. Musimy bowiem pamiętać, że psy zamieszkujące w naszych mieszkaniach przyzwyczajone są do temperatur pokojowych, a takie ekstremalne warunki mogą okazać się dla nich trudne.

pies zimą

Jakie kurtki dla psa wybrać?

Najważniejsze przy wyborze kurtki dla psa jest to, by właściwie dobrać jej rozmiar i sposób zakładania/zapinania. Na rynku mamy dostępne wiele różnych kurtek. Jednak wiele z nich bardzo trudno się zakłada zwierzęciu, podczas ich zapinania możemy przyciąć psu skórę lub sierść, a na spacerze co rusz się odpina. Takie psie kurtki to prawdziwe utrapienie. Dlatego powinniśmy wybrać ubranko dla psa, które jest przede wszystkim proste w obsłudze. Po drugie, kurtka musi być przeciwdeszczowa. Taki materiał chroni przed wiatrem, deszczem i zimnem, czyli tym, co najważniejsze. Jeśli chcemy dostarczyć zwierzakowi dodatkową porcję ciepła, warto wybrać kurtkę z podszewką materiałową, jednak musi być dobrze zabezpieczona. Dlaczego?

Największe wady psich ubranek

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zakładając psu kurtkę materiałową tak naprawdę robimy mu krzywdę. Kiedy pies się zamoczy (np. w kałuży), kiedy pada lub jest dużo śniegu, taki materiał szybko przemaka. Wtedy przestaje już trzymać ciepło. Staje się lodowatym kompresem, który dodatkowo wychładza naszego pupila. Wyobraźmy sobie, że mamy przemoczone ubranie i jesteśmy na zewnątrz, a temperatura jest w okolicy zera. Podobnie odczuwa to nasz pies. Dlatego wybór ubrania dla psa musi być rozsądny. Zaś odpowiedni materiał, krój i wygodny sposób zakładania to najważniejsze sprawy, na które musimy zwrócić uwagę.

Czy pies zimą wytrzyma na zewnątrz?

Niektóre psy spędzają cały dzień na zewnątrz, także w okresie zimowym. Nawet wśród JRT nie brakuje sierściuchów, które ciężko namówić do powrotu do mieszkania, także w okresie zimowym. Czy Jack Russell Terrier wytrzyma zimę na zewnątrz? Jeśli zapewnimy mu odpowiednie warunki – może spokojnie spędzić czas na zewnątrz, jeśli tylko chce. Jakie to warunki? Przede wszystkim schronienie w ocieplanej budzie. Jeśli nasz pupil trochę zmarznie, musi mieć możliwość schowania się. Ponadto, musi być właściwie odżywiony i powinien zawsze dostawać wysokiej jakości pokarm. Wytrzymanie mrozów z pustym żołądkiem jest bardzo trudne. Nie zapominajmy także o wodzie. Nie może być zamrożona, dlatego regularnie zmieniajmy psom wodę w miskach.

pies zimą

Jak chronić psie łapy zimą?

Wiele osób zwraca uwagę na to, że w okresie zimowym cierpią również psie łapki. Rzeczywiście, szczególnie sól chodnikowa potrafi być dla zwierząt bardzo groźna. Dłuższy kontakt z solą chodnikową może powodować uszkodzenia opuszek psich łap. Zdarza się, że powstają także trudno gojące się rany, które dodatkowo bardzo bolą. Dlatego po powrocie ze spaceru warto umyć psie łapki i dokładnie je osuszyć. Dzięki temu ochronimy psie łapki i nie dopuścimy do zlizywania z nich soli. Część osób przed wyjściem, zwłaszcza na dłuższy spacer ze swoim czworonogiem decyduje się użyć specjalnego balsamu do łap. Pomoże nawilżyć i zabezpieczyć opuszki przed szkodliwym działaniem środków do posypywania chodników, a także mrozu. Doskonale sprawdza się także tradycyjna wazelina kosmetyczna do psich łap. Dostaniemy ją w każdej drogerii.

Pies zimą – jak przetrwać największe mrozy?

W Polsce rzadko zdarzają się wyjątkowo zimne dni czy noce. Jednak zdarzają się. Musimy być tego świadomi i zawczasu przygotowani. W takich dniach czy nocach, nawet najlepiej ocieplona buda to za mało. Nawet najlepiej przystosowane do zim psy mogą mieć trudności z przetrwaniem tego okresu. Nie zapominajmy, że nawet bardzo „włochaty” pies może zamarznąć zimą. Jeśli więc zapowiadają bardzo niskie temperatury, a do tego panuje wilgoć, zabierzmy psiaka do domu lub chociaż ciepłego garażu, gdzie będzie mu łatwiej przetrwać mrozy. Pamiętajmy także, by w okresie silnych mrozów ograniczyć spacery do minimum i skrócić ich czas, dobrze odżywiać psa i zapewniać mu dużo wody, a na spacery ubierać kurtki. Można także pomyśleć o suplementach diety, które wzmocnią odporność psa. Należy je jednak skonsultować z weterynarzem.

Tagi: , , , , , , ,