Często pytacie jakie powinny być prawidłowe uszy Jack Russell terriera. Oto nasz pierwszy z serii wpisów o prawidłowej, wzorcowej budowie Jack Russell terriera. Poświęcimy go właśnie uszom Jack Russelli, które często bywają bardzo niesforne.
Prawidłowe uszy u Jack Russell Terrierów są tematem, który często powraca. Wielu hodowców miewa problem z nimi, gdy nagle w miocie pojawia się maluch o sterczących uszkach. Choć rodzice tego miotu mają prawidłową budowę ucha, to już ich dzieci nie muszą. Wystarczy, że gdzieś w przodkach pojawiał się problem ze sterczącymi jak u nietoperza uszami, aby zaistniało ryzyko pojawienia się takiego problemu w naszym miocie.
Pies idealny
Zacznijmy jednak od tego, że nie ma psa idealnego. Każdy JRT posiada jakieś wady. Istotą rozważnej hodowli jest to, aby psy miały tych wad jak najmniej. Dobry hodowca zdaje sobie sprawę z wad swoich psów. Dlatego też dąży do ich poprawy w kolejnych pokoleniach oraz do tego, aby inne, nowe wady nie wystąpiły. Zwłaszcza dla początkujących hodowców bardzo pomocne są wystawy organizowane przez ZKwP (członka FCI) gdzie sędziowie (w tym sędziowie międzynarodowi) oceniają budowę psów i wskazują ich wady i zalety. Nie jest to „bieganie po ringu za kotylionem” jak można nie raz usłyszeć od osób postronnych, ale właśnie prezentacja zwierzęcia i porównanie z innymi przedstawicielami rasy. Nawet psy z pewnymi wadami mogą zostać championami, jednak ważne jest, by były to psy możliwie jak najlepsze i najpiękniejsze.
Wady do zaakceptowania
Każdy, kto świadomie hoduje zdaje sobie sprawę z tego, że często musimy iść na pewne ustępstwa. Są u naszych psów cechy, które mimo iż są niepożądane, to są akceptowalne. Istotnym jest, aby te wady były nieznaczne i nie miały wpływu na zdrowie psa. Jeśli coś jest nieznacznie odbiegające od wzorca, ale ogólnie pies jest wspaniały i zdrowy, to często pozostaje w hodowli. Jeżeli wada jest jedynie kwestią wyglądu psa, to również bywa zaakceptowana, a pies może dalej przekazywać swoje geny. Niestety, w przypadku wad mających wpływ na zdrowie, mogących nieść poważne konsekwencje powinno się bezwzględnie wyłączyć psa z hodowli. Zostaje on jedynie pieskiem na kolanka.
Prawidłowe uszy Jack Russell Terriera
Wzorzec FCI nr 345/5.12.2012/F/D/GB opisuje uszy JRT w bardzo uproszczony sposób i sprowadza się do jednego zdania: „Uszy bardzo ruchliwe, jędrne, guzikowate lub opadające. ” Osobie nie obeznanej w anatomii zwierząt, zapis taki nic nie mówi.
Rozszerzenie wzorca AUSTRALIAN NATIONAL KENNEL COUNCIL (członka FCI) w sposób dokładny opisuje między innymi rodzaje uszu JRT. W tym również te prawidłowe oraz te niepożądane.
Uszy JRT powinny być:
o dobrej strukturze. Skóra ma być miękka i delikatna w dotyku, a nie szorstka i gruba. Uszy guzikowate oraz uszy opadające u nasady są tak samo prawidłowe, choć uszy opadające u nasady nie powinny być zbyt duże i/lub zbyt nisko osadzone. Uszy opadające z boku (typu ogar) to ucho cięższe i większe, niżej osadzone, bardziej na boki niż do przodu – opadające. Nieprawidłowe, uszy pół-zagięte to uszy złamane, nie opadające do końca. U szczeniaków mogą występować w okresie wymiany zębów, po tym okresie powinny opaść. Uszy stojące uważa się za wadę. Niestety, pojawia się dość często. Jest na szczęście uważane przez większość osób za wadę wizualną. Bez znacznego wpływu na zdrowie psa. Mimo to nie powinno się psa z nieprawidłowymi uszami wykorzystywać w hodowli.
Tagi: jack, prawidłowe, psa, ucho, uszy, wzorzec