Szczeniak gryzie co robić?
Wszyscy kochają szczeniaki, ale wiecie co? Szczeniaki gryzą! Serio. Co chwilę dostajemy pytania: „szczeniak gryzie co robić?”, „jak sprawić, żeby szczeniak nie gryzł?!” lub „On ciągle nas gryzie!”
Odpowiedź jest jedna- szczeniak musi gryźć.
Bardzo dużo osób myli pojęcia i nie może tego zrozumieć, ale to jest dość proste. Zastanówmy się, co robi szczeniak od pierwszych dni życia, będąc u hodowcy? Głównie je, sika, robi kupy, śpi i…. gryzie rodzeństwo i matkę.
Dlaczego szczeniak gryzie?
Jest to jego cecha wrodzona, każdy szczeniak gryzie! Szczeniak musi otrzymywać reakcje zwrotne na swoje ugryzienia od swoich braci, sióstr i matki. Jeśli ugryzie za mocno, rodzeństwo wyda pisk lub ucieknie od zabawy, również gdy sam zostanie ugryziony przekona się jak bardzo bolesne są ugryzienia. Musi dostawać reakcje zwrotne, żeby na zasadzie prób i błędów dostosować swoją moc i częstotliwość swoich ugryzień.
Jeśli szczeniak nie nauczyłby się tego w swojej psiej rodzinie, w dorosłym życiu wszystkie konflikty kończyły by się zagryzieniem słabszego osobnika – a tak przecież nie jest.
Kiedy szczeniak trafi już do ludzkiej rodziny, to nowy właściciel przejmuje obowiązek dalszej nauki szczeniaka. Właśnie dlatego szczeniaki mają tak ostre zęby- zwłaszcza, że nie mają tak mocnych mięśni odpowiadających za moc ugryzienia jak pies już dorosły.
Ostre zęby rekompensują moc, którą pies osiągnie wraz z wiekiem i rozwojem tych mięśni.
Pies, który nie został tego wszystkiego nauczony, jako pies dorosły, mając już silne mięśnie szczęki i duże zęby może być śmiertelnym zagrożeniem.
Jeśli np. ktoś przez przypadek nadepnął by na takiego psa, on zareaguje momentalnie ostrym ugryzieniem, na oślep. Jeśli natomiast pies był uczony prawidłowych zachowań- albo wcale nie zareaguje, albo co najwyżej wyda z siebie stosowny dźwięk.
Jeśli zmusisz szczeniaka, żeby nie gryzł (np. karami fizycznymi), to tak naprawdę robisz wszystkim wielką krzywdę, ponieważ zatrzymujesz proces nauki psa!
Co powinniśmy w takim razie robić?
Najpierw uczymy psa słabiej gryźć (zmniejszamy moc jego ugryzień – opisane w dalszym punkcie), a dopiero potem uczymy go gryźć coraz rzadziej i rzadziej, aż przestanie zupełnie.
Czas na nauczenie psa siły ugryzienia jest zamknięty (do ok 6-7 miesiąca życia psa). Jeśli pominiemy naukę w tym okresie, okienko się zamknie i pies będzie gryzł zawsze z dużą siłą, lub będziemy musieli użyć zupełnie innych, czasochłonnych metod wyprowadzenia go 'na prostą’.
Dlatego należy działać od pierwszego dnia kiedy szczeniak jest w nowym domu (w hodowli tą rolę spełniało rodzeństwo i suka). Częstotliwości ugryzień możemy uczyć znacznie dłużej, nie ma ograniczonego czasu.
Co konkretnie robimy?
- Dobrze jest poświęcić czas na socjalizację psa z innymi psami, zabierać go do naszej rodziny, gdzie jest inny pies, chodzić w miejsca gdzie pies spotka prawidłowo socjalizowane psy.
- Trzeba przekonać psa, że człowiek jest bardzo wrażliwym stworzeniem i najmniejsze ugryzienie to dla niego wręcz walka o życie 😉
- Ważne, żeby szczeniak był uczony tego samego przez wszystkich domowników i najlepiej też przez znajomych i dalszą rodzinę.
- Za każdym razem gdy szczeniak nas ugryzie- nie odsuwaj w pośpiechu dłoni (ruch spowoduje naturalną reakcję psa- pogoń za obiektem i ugryzie ponownie i pewnie mocniej).
- Nie wymierzaj psu kary! Zamiast tego, daj mu jasno do zrozumienia, że ugryzł za mocno! To pies ma się wycofać z tego zachowania.
- Jeśli pies zaprzestanie gryzienia lub zacznie lizać albo zauważymy zdecydowaną redukcję siły ugryzienia- szybko nagrodźmy go za to miłym słowem (ważne nie są słowa, tylko miły ton głosu).
- Nie spodziewajmy się efektu w jeden dzień czy tydzień, to złożony proces nauki, a nie magiczna sztuczka.
- Nie ograniczajmy się tylko do dłoni czy stóp, ugryzienie w jakąkolwiek część ciała musi spowodować tą samą naszą reakcję.
- Mało tego – również ugryzienie ubrania czy włosów powinno skończyć się naszym 'szlochem’. Pies nie wie co to ubranie, możemy 'wmówić’ mu, że to nasza skóra.
- Nie ucz psa zabaw w gryzienie rąk, użyj zamiast tego szarpaka.
Chyba nikt nie chce dorosłego psa, który gryzie mu najlepsze spodnie czy sweter.
Co jeśli pies gryzie dalej, jest natarczywy i nie reaguje? – Należy go odseparować od siebie, najlepiej po prostu wyjść z pomieszczenia na minutę, wrócić i spróbować jeszcze raz.
Należy uzmysłowić psu, że takie jego zachowanie 'kończy zabawę’ i nie będzie tolerowane.
Jak to u nas wygląda?
Pamiętajmy, szczeniak gryzie i jest to zupełnie naturalne i konieczne w jego rozwoju zachowanie.
Tagi: co robić, gryzie, szczeniak